• Sport
  • Stirea zilei
  • Top Brasov

Dream Life in Paris

Questions explained agreeable preferred strangers too him her son. Set put shyness offices his females him distant.

Categorii

Edit Template

Echipa feminină de tenis de masă a României, medalie de aur la Jocurile Europene

Delegația României a mai obținut o nouă medalie de aur la Jocurile Europene de la Cracovia, în urma succesului obținut de echipa feminină de tenis de masă. Echipa feminină de tenis de masă a României a evoluat în formula : Bernadette Szocs, Adina Diaconu și Andreea Dragoman. Eliza Samara nu a putut juca în finală din cauza unei accidentări.

Fetele lui Viorel Filimon au învins în finală Germania, scor 3-2, și au obținut cea mai bună performanță la această competiție, după ce în 2019 au obținut argintul.

Rezultatele : Adina Diaconu/Andreea Dragoman – Nina Mittelham/Xiaona Shan 3-2 (8-11, 19-17, 11-7, 8-11, 11-5), Bernadette Szocs – Ying Han 3-2 (4-11, 10-12, 11-8, 11-9, 11-8), Andreea Dragoman – Xiaona Shan 2-3 (11-9, 6-11, 6-11, 11-8, 13-15), Adina Diaconu – Ying Han 0-3 (6-11, 5-11, 9-11), Bernadette Szocs – Nina Mittelham 3-0 (11-9, 11-9, 11-4)

Bernadette Szocs: “Sunt foarte fericită pentru că am jucat toate foarte bine. Înainte de meci le-am spus colegelor să câștige un punct, pentru că voi aduce două. Sunt mândră de ele. Am știut să ne completăm și rezultatul s-a văzut. Suntem o echipă unită!”

În proba de dublu feminin a probei de teqball, perechea Kinga Barabasi/Katalin Dako a câştigat medalia de argint. Cele două au fost învinse în finală de reprezentantele Ungariei, scor 1-2 (5-12, 12-9, 8-12).

Pugilista Lăcrămioara Perijoc a rămas cu medalia de argint după ce a pierdut finala la categoria 54 kilograme în fața sportivei Stanimira Petrova din Bulgaria.

România a ajuns la un total de 17 medalii la Jocurile Europene: șase de aur, șase de argint şi cinci de bronz.